بچرخ تا بچرخیم

تکلیف روشن بود،روشنتر می شود. فرزند نظریه پرداز «نظام مقدس» را رد صلاحیت می کنند وشکنجه گرزاده عراق جای » شهید مطهری» رامی گیردو سیاست جمهوری اسلامی را به اطلاع همگان می رساند.

رهبرجمهور اسلامی، لحظه کنونی را به زبان منبری چنین بیان می کند: «مقامات غربی بارها تكرار كرده اند كه هدف از تحریم‌ها و فشارها بر ضد ایران، خسته و از صحنه خارج كردن مردم و وادار كردن مسئولان به تجدید نظر در محاسبات خود است، این روسیاه‌های بد محاسبه‌گر، تصور می‌کنند نظام اسلامی در شرایط شعب ابی‌طالب است، در حالی که ملت ایران امروز در شرایط بدر و خیبر قرار دارد.»

«شعب ابی‌طالب-  بر اساس روایات اسلامی- نام محلی در نزدیکی مکه است که پیامبر اسلام و پیروانش آنجا سه سال در محاصره اقتصادی مشرکان قرار داشتند و شرایط دشواری را پشت سر گذاشتند.در فتوحات بدر و خیبر،سپاه پیامبر اسلام با «صبر و ایستادگی» سنگرهای دشمن را یکی پس از دیگری فتح و با وجود «قلت نفرات و ابزار» پشت دشمن به ظاهر شکست ناپذیر را خرد کرد.»

محمود بهمنی ـ که درفضای خاکستری استعفاء و ابقا شناوراست- هفته پیش گفته بود: «اگر بانک مرکزی را تحریم کنند، به مثابه این است که ما چند سال در شعب ابیطالب ماندگار شده‌ایم. «

مقام معظم،عظیم الشان ـ خطاب ازعلیرضا پورپیرعلی فرزند شهید-ـ بااین سخنان، خود را به صراحت تمام درجایگاه پیامبراسلام قرارمی دهد؛ فضای جنگی را حفظ می کند که به نظر می رسدتا انتخابات که به نظر ایشان «پرشور » خواهد بود و به گفته علی سعیدی نماینده اش در سپاه پاسداران ۶۵ درصد مردم درآن شرکت خواهند کرد، این حالت حفظ خواهدشد.

فضای دوقطبی که تاکنون سبب گرم شدن تنورانتخابات نیمه فرمایشی جمهوری اسلامی بوده، اکنون باید درخدمت انتخاباتی کاملا فرمایشی قرار بگیرد که وظیفه اش تدارک مجلس بله قربانگو برای اتمام پروسه تبدیل رژیم شاهنشاهی به نظام سلطانی است.

همه رویدادها نشان می دهد که فضای دو قطبی در دوسمت خارجی و داخلی مهندسی شده است: نمایش تقابل جمهوری اسلامی با آمریکا و اسرائیل، و جنگ گرگهای داخل نظام.

آغاز قریب الوقوع رزمایش یک ماهه سپاه پاسداران در تنگه هرمز را می توان در این متن دید.

 مجلس برآمده از این فضا، «غلامعلی» را بعنوان نخست وزیر معرفی می کند و بساط ریاست جمهوری را برمی چیند. محمد رضانقدی- سردار شکنجه- به صراحت تمام ازاین مهندسی پرده می گیرد: «تکلیف ما و شما روشن است. دیگر تعارف نکنیم. اصلا نگران این تعدد لیست ها و فهرست ها نباشید.هرکدام شان پیروز شوند، حزب الله پیروز شده و رقابت درون خانوادگی است. اما شما ملاک های اصلح را برای مردم بگویید و مردم خودشان از بین لیست آیت الله مهدوی یا آیت الله مصباح هر کدام را برگزیدند جای نگرانی نیست.»

 و بعد، گفت و گوئی تاریخی حداد عادل را بعنوان»نماد» ولایتمداری ذکر می کند که با همه کوتاهی در وسعت تمام دستمال یزدی های بافته درتاریخ هم جا نمی گیرد:

«- حداد عادل: تعریف من از ولایتمداری همین یک کلمه است: غلامعلی.

– اینکه اسمتان است.

-هم اسمم هست و هم رسمم.»

بیهوده نیست که در روزهای «شاه رفت»، سردار حسین علائی که یکشبه کفتار خوانده می شود، اخرین توصیه ها به محمدرضاشاه پهلوی را دست مایه مقاله ای تکان دهنده می کند. وتاریخ به یاد می آورد که اسداله اعلم خود را «غلام خانه زاد» آخرین پادشاه ایران می خواند.

جهان،ازمنظردیگری به ایران باستانی می نگرد که درکلام اشغالگران خانگیش به وادی های صدر اسلام تقلیل می یابد. فرید ذکریا میانه رو در فارین پالیسی، می نویسد: «واقعیت روی زمین آن است که ایران ضعیف شده است و ضعیف تر هم می شود. تحریم ها، اقتصاد را در سراشیبی قرار داده است. سیستم سیاسی ترک برداشته است و پاره پاره است. در خارج، نزدیک ترین متحد ایران و تنها حامی تمام عیار آن – سوریه ـ در حال سقوط است. پادشاهی های خلیج فارس با هم دست به یکی کرده و از سیاست های واشنگتن پیروی می کنند.»

و بهترین داور، رویدادها و سخنان هفته سوم دی ماه ۱۳۹۰هستند. درآینه آنها می توان دید که ایران زمین سی و سی سال بعد از فتح توسط جمهوری اسلامی در «شعب ابی‌طالب» است و یا فتوحات بدر و خیبر را تکرار می کند.

بعد از نزدیک به دو هفته رجز جوانی «سرداران «برای بستن تنگه هرمز، ناگهان سمبه پرزور می شود. وزير دفاع انگلستان می گوید: «هر گونه تلاش ايران برای بستن تنگه هرمز «غير قانونی» است و موفقيتی در پی نخواهد داشت. نيروی دريايی بريتانيا برای تامين امنيت در خليج فارس به حضور خود در اين منطقه ادامه خواهد داد.»

همین موضع راوزیر دفاع آمریکا دارد: «اگر ایران قصد بستن تنگه هرمز را داشته باشد با واکنش واشینگتن روبرو می شود. چنین اقدامی از سوی ایران «خط قرمز» محسوب می شود..
ژنرال «مارتین دِمسی» رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، اعلام می کند: «در صورت بسته شدن تنگه هرمز، آمریکا برای بازکردن آن دست به کار خواهد شد وبه «زور» متوسل می شود.»

احمد وحیدی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی نزدیک نیمه شب به تلویزیون سردار ضرغامی می آید و لابداز موضع» عزت و قدرت» همه رجزخوانی ها را پس می گیرد: «ایران نگفته است که تنگه هرمز را می‌بندد.»

نيروی دريايی آمريکا دردو نوبت ۱۹ ملوان ايرانی را از دست دزدان دريايی نجات می دهد. ظاهرا سرداران اسلام درخیبر وبدر گیر کرده و نجات مسلمانان را به کفار واگذاشته اند.و بلافاصله هم پاسخ این عمل «انساندوستانه» را توسط» قاضی نحس» می دهند: حکم اعدام یک آمریکائی ـ– ایرانی به جرم جاسوسی.

 ودرست درهمین موقع جاسوس های اسرائیلی که معلوم است تا حساس ترین و محرمانه ترین سوراخ سمبه های نظام نفوذ دارند، نشانی دقیق مصطفی احمدی روشن، معاون سایت نطنز را چنان دقیق می دهند که او هم درست به سبک دانشمندان هسته ای دیگر در روز روشن ترور می شود.

 ظاهرا «حیدر دو صفر هفت» و بقیه «ماموران بد نام امام زمان» درقلعه خیبربر موج جدید بازداشت فعالان سیاسی، مدنی و روزنامه‌نگاران سوارند.وزیر ارشاد کار «خانه سینما» را تمام شده می داند و خواستارحضورکارشناسان حجاب درجشنواره فيلم فجر می شود. سرانجام ریاست دانشگاه آزاد از دست همراه هاشمی رفسنجانی به درمی آید وزمزمه حذف خودش از مجمع تشخیص مصلحت دوباره شنیده می شود. و فتوحات این هفته با اعدام طاهره وجمشید سیاوشی که تنها جرمشان بهائی بودن است به پایان می رسد.

و تازه نوبت به پیروزیهای اقتصادی است که شدت وعظمتش حتی داد یکی از سلاطین صادرات و واردات ایران یعنی اسداله عسگر اولادی را هم در می آورد. هفته‌ای است که ریال ۲۰ درصد دیگر از ارزش خود را در برابر دلار از دست می دهد. نرخ ارز دوباره اوج می گیرد و دلار به ۱۷۰۰ تومان نزدیک می شود.تزریق ۲۰۰ میلیون دلار از سوی بانک مرکزی به بازار نیز نتوانسته‌ است در مهارارز تأثیری جدی بگذارد.

اسداله عسگر اولادی می گوید:» با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی يارانه‌ها بيش از ۳۰ درصد نيز به تورم کنونی افزوده خواهد شد و بر همين اساس بايد منتظر تورم ۷۰ درصدی در ماه‌های آتی باشيم.»

او که برادر یکی از » اساتید» حزب موتلفه است، مژده می دهد: «با توجه به واردات کالا با دلار ۱۶۰۰ تومانی و مشکلات تولید در ۶ ماه آینده با کمبود بسیاری از کالاها و قحطی در کشور مواجه خواهیم شد که برای تهیه آنها باید متوسل به قاچاق شویم.»

و تازه خبر می رسد ترکیه احتمالا روند پرداخت پول نفت ایران به نمایندگی از هند را متوقف خواهد کرد وهند در صدد است تا بدهی خود به ايران در ازای واردات نفت را به روپيه بپردازد.

محمود احمدی نژاد هم با رئیس جمهور روسیه تلفنی صحبت می کند تا حجم دادوستدهای بازرگانی دوجانبه ایران و روسیه در آینده نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار برسد، دلارحذف شود و مبادلات بصورت پایاپای انجام گیرد. یک سایت فارسی زبان حاصل را در تیتری خلاصه می کند: «جنس بنجل به جای نفت ایران.»

و ابر‌های تیره همچنان بر فراز بازار‌ نفت ایران گرد می آیند. ایران جایگاه خود را ازدست می دهد و نیجریه دومین صادرکننده نفت اوپک می شود. ژاپن در آستانه پيوستن به جمع تحريم‌کنندگان نفت ايران است.

اتحادیه اروپا اعلام می کند که نشست وزیران خارجه این اتحادیه برای تصمیم‌گیری در مورد اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران، یک هفته زودتر از موعد مقرر و در سوم بهمن ماه برگزار خواهد شد..

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با استقبال از تصمیم اتحادیه اروپا برای رسیدن به توافق اولیه برای تحریم نفت ایران، می گوید: «این خبر خوبی است و در راستای تلاش ها و مذاکراتی است که آمریکا با کشورهای اروپا داشته و دنبال کرده است و امیدواریم دیگر کشورها هم به آن ملحق شوند.»

آخروقت چهارشنبه هم رئیس اتحادیه اروپا اعلام می کند: «لیبی و کشورهای منطقه خلیج فارس برای پر کردن شکافی که تحریم احتمالی نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا ایجاد خواهد کرد، آمادگی دارند.»

هفته به روز آخر می رسد و فتوحات خیبری هنوز ادامه دارد.جایگاه ایران در استراتژی دفاعی جدید آمریکا تعیین واعلام می شود: «ایران یکی از الویت‌های نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه و آسیا به شمار می‌آید. ایالات متحده خواهان تعمیق همکاری نظامی با کشورهای خاورمیانه برای مقابله با بلندپروازی‌های اتمی ایران است. در استراتژی جدید آمریکا صریحاَ آمده است که ایالات متحده موظف است که علیه «سیاست ایجاد بی‌ثباتی» ایران دست به عمل زند.»

ترکيه که همین هفته چهار کامیون مظنون به حمل تسلیحات از ایران به سوریه را توقیف کرده، نگران تحولات ايران است و سفر داوود اوغلو به تهران در برنامه قرار می گیرد. محموداحمدی نژاد هم روانه آمریکای لاتین می شود: «سفر تشریفاتی شرکای تحمیلی.» رضاتقی زاده می نویسد: «چهار کشور چپ‌گرای ونزوئلا، نیکاراگوا، کوبا و اکوادور -میزبان‌های سفر تفریحی رئیس دولت ایران به آمریکای لاتین-، نسبت به منطقه کاملا بیگانه و در آن از حداقل نفوذ و تاثیرگذاری نیز بی‌بهره‌اند.انجام سفر هشت‌روزه محمود احمدی‌نژاد رئیس دولت ایران به چهار کشور چپ‌گرای آمریکای لاتین، در اوج تنش سیاسی مابین تهران و واشنگتن بر سر باز نگاهداشتن تنگه هرمز، و طی بحرانی‌ترین شرایط مالی و اقتصادی سال‌های اخیر در جمهوری اسلامی، نشانه کاهش تأثیرگذاری او بر امور اجرایی کشور و رضایت دادن به ایفای نقش رئیس تشریفاتی دولت است.»

و درست وقتی که احمدی نژاد به سفری طولانی می رود، مرادش رحیم مشائی مورد سئوال قرار می گیرد: «در مدت پنج سال، آقای مشایی ۹۶ سفر خارجی داشته‌اند و اکنون این سئوال مطرح است که آقای مشایی کجا رفت، چرا به این سفرها رفت و این‌که چه ضرورتی برای این تعداد سفر خارجی برای رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور وجود داشته است.»

زمین زیر پای تنها متحد خیبرنشینان، یعنی سوریه می لرزد.نخست وزیر ترکیه سوریه را در حرکت به سوی جنگ داخلی توصیف می کند. بشار اسد درست مانند » مقام معظم» از تلویزیون دولتی سوریه عناصر خارجی را به ایجاد آشوب و بلوا در کشور متهم می کند ووعده می دهد که با «تروریست‌ها با مشت آهنین» برخورد خواهد شد.

شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی،نخست وزیر قطر می‌گوید: «حکومت سوریه به توافقنامه امضاء شده با اتحادیه عرب پای‌بند نیست و حضور ناظران اتحادیه عرب در سوریه وقت تلف کردن است.بر اساس تعهد دولت سوریه، نیروهای ارتش این کشور قرار بود از شهرها خارج شوند، اما این کار را انجام ندادند و در نتیجه خشونت‌ها متوقف نشده است.»

 قرار است کمیته نظارتی اتحادیه عرب روز یکشنبه نخستین گزارش ناظران اعزامی به سوریه را بررسی کند. اگر اتحادیه عرب به خروج ناظرانش از سوریه رای بدهد راه برای دخالت سازمان ملل در این کشور هموار می‌شود.

 هفته به پایان می رسد. نه «شعب ابوطالب» که وادی کوچکی بود دردامنه کوهی در مکه، بلکه ایران زمین ـ آن امپراطوری که نخستین سنگ بنای حقوق بشر را گذاشت، سرزمین زرتشت و مزدک و حافظ و فردوسی و خیام و هدایت و فروغ ـ در محاصره جهانی است که به تحریک اوباش نشسته بر تخت کوروش بزرگ، سلاح را مدام تیزتر می کنندو یکی ازخونین ترین جنگ های تاریخ را انتظار می کشد.

جفری گلدبرگ، تحلیل‌گر خبرگزاری بلومبرگ، می‌نویسد: «اکنون برای پرهیز از وقوع جنگی تمام‌عیار باید شانس دیگری به ایران داده شود.»

فرزندان ایران، از سیدعلی خامنه ای که زمام قدرت را تمام و کمال در دست دارد؛ به هزار زبان تن زدن از این جنگ را می خواهند. آنان سرزمین خودرا در محاصره می بینند و از فتوحات خیالی بدرو خیبر هراسانند؛ و باسلطان علی خامنه ای حجت تمام می کنند. یکیشان فرزند شهیدی است که برای دفاع از خاک میهن جان داد.

علیرضا پورپیرعلی، می نویسد: «سیدعلی! در این زمانه ی بی مامن و ماوایی، در این روزهای یاس و انفعال، این شاید سنگ بنای یک ایمان نیم بند باشد: ایستادگی و وا ندادن در برابر حاکمیت فاسد و ظالمی که از طنز روزگار نامش جمهوری اسلامی است. بچرخ تا بچرخیم.»

و شعری در فضای فیس بوک به سخن او پیوند می خورد:

در این حصار شب زده ی تار

بشارتی ست

بشارت ظهور جوانه

جوانه های بلند

==============================================================

پنجشنبه ۲۲ دى ۱۳۹۰

بچرخ تا بچرخیم

تکلیف روشن بود،روشنتر می شود. فرزند نظریه پرداز «نظام مقدس» را رد صلاحیت می کنند وشکنجه گرزاده عراق جای » شهید مطهری» رامی گیردو سیاست جمهوری اسلامی را به اطلاع همگان می رساند. رهبرجمهور اسلامی، لحظه کنونی را…[بیشتر]


پنجشنبه ۱۵ دى ۱۳۹۰

حیوان خانه

یکی از اهالی «نظام» مجلس را «حیوان خانه» می خواند. منظورش همان قلعه حیوانات جرج اورول باشد یانه، سیلی جانانه ای درجواب می گیرد. دومین هفته دی ماه است، با درگیری گرگهای دولت و مجلس شروع می شود و با این…[بیشتر]


پنجشنبه ۸ دى ۱۳۹۰

کندن پوست گربه

زمستان استبدادی دیگری می رسد؛ سردترو سیاهترازهمیشه. روسای جمهوری و مجلس، وزیران و وکیلان و پایورانی که برخی ازبنیانگذاران جمهوری اسلامی هم بوده و سی واندی سال «کشتی نظام» را رانده اند، دسته جمعی عمال آمریکا و اسرائیل از…[بیشتر]


پنجشنبه ۱ دى ۱۳۹۰

فتیله انفجاری

در سیاهترین ودرازترین یلدای وطن، هفته به شب یلدائی می رسد که درشعر سعدی پناه می جوید و خون سرخ انار رابه دامان سحرگاهان می پاشد. واپسین جمعه آذرماه است.رئیس دولت برکشیده «آقا» که حالا «جریان انحرافی» لقب دارد…[بیشتر]


پنجشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۰

تغییر رژیم

«نظام» هنوز می تواند «انتخاب» کند، برنامه اتمی را متوقف سازد وسرنوشت ایران را به انتخابات آزاد بسپارد یاجهان را با خواست «تغییر رژیم» همراه سازدکه از همین حالا شعار برنامه انتخاباتی جمهوریخواهان…[بیشتر]


پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۰

منفور در حد تیم ملی

وزیرخارجه «نظام» هفته دوم آذرماه رابه جان می زند تا زهر «اشغال لانه جاسوسی انگلستان» رابگیرد؛ و هنوز نفس تازه نکرده «سفارت مجازی ایالات متحده آمریکا » میهمان فضای مجازی می شود. و در فاصله بسته شدن…[بیشتر]


پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۰

جام زهر آقا

«دانشجويان بسيجی» – نام مستعار نیروهای امنیتی-ـ نظامی وابسته به بیت رهبری، سه شنبه به سفارت انگلستان یورش می برند و با باز آفرینی کاریکاتوری «اشغال لانه جاسوسی» همه رویدادهای هفته اول آذرماه را تحت الشعاع این…[بیشتر]


پنجشنبه ۳ آذر ۱۳۹۰

انزوای جهانی

جمعه بد بود برای جمهوری اوباش؛ روزهای هفته یکی یکی از بدتر. هفته ای که آبان را به آذر پیوند داد و به ماه خنجرآجین کردن فروهرها رسید تا خون قربانیان قتل های زنجیره ای بر برگهای پائیزی زنده شود، جمهوری اسلامی را چنان به انزوای…[بیشتر]


چهارشنبه ۲ آذر ۱۳۹۰

پشت ویترین

نگاهی به تازه های بازار کتاب در پشت ویترین هنر روز، این هفته با ژنرال در هزار توی خود، آخرین عشق کافکا، خاطره ای از کریسمس، یادداشت های شخصی یک پیاده نظام…[بیشتر]


پنجشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۰

جنگ ادامه دارد

تهدید به حمله نظامی به آتش بازی مرگ ختم می شود وموج انفجار دومین ماه پائیز را به پایان می برد که امسال از زمستان هم سرد تر است. جنگ که مدت هاست آغاز شده به مرحله تازه تر و بالاتری پا می گذارد. تمام هفته سوم مهرماه، امواج توفانی…[بیشتر]


پنجشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۰

برخورد نهائی

آقایان تازه فهمیده اند «برخورد نهائی نزدیک است،» و چون موعد پاسخگوئی به سی و اندی سال جنایت و خیانت را خیلی دور نمی بینند، این دوره را «دوره نامردی» می خوانند و چه علاقه ای هم به «سوراخ موش»…[بیشتر]


دوشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۰

تجاوز نظامی خارجی به ایران محکوم است

بیش از صد و بیست نفر از روشنفکران و روزنامه نگاران و فعالان سیاسی ایرانی مقیم خارج از کشور در بیانیه ای ضمن محکوم دانستن سرکوبگری نظام جمهوری اسلامی، حمله نظامی به کشور را هم تقبیح کرده اند. متن بیانیه چنین است: در هفته های…[بیشتر]


پنجشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۰

رجزخوانی درآستانه فروپاشی

سخت توفانی است این پائیز.وزیر دفاع آمریکا شتابان از آسمان ابری منطقه که مدام بر ایران می بارد، می گذرد تا اسرائیل را از «حمله خودسرانه» مانع شود و حرفی می زند سخت پرمعنا:»هراقدامی در قبال ايران مستلزم جلب…[بیشتر]


پنجشنبه ۵ آبان ۱۳۹۰

آخرین رئیس جمهور

«شاه شاهان آفریقا» را نیمه عریان بر زمین می کشند. او را در لوله فاضلاب  یافته اند. زندگی را گدائی می کند. در نگاه بی‌فروغ صدام نیز، وقتی دست سربازی او را از سوراخ بیرون می‌کشید، همین التماس موج می زد.  پاسخ…[بیشتر]


پنجشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۰

در سراشیب سقوط

در وین هم که باشی و جهان بین دوربین های روشن بر چهره وارگاس یوساو قبر خاموش سیاوش کسرائی در نوسان باشد، مگر می شود وطن را گذاشت که از چهار سو درخطر است. هاشمی رفسنجانی خطر در سه محور می بیند. اما حلقه محاصره مدام کاملتر وتنگتر…[بیشتر]


چهارشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۰

از اینجا

گزارشی از حضور نویسنده ی ایرانی در کنار بزرگان ادبیات دنیا، نگاهی زنانه به جدایی نادر از سیمین و دیگر از این دو، صفحه ی گزیده ی فیس بوک به انتخاب هنر روز……[بیشتر]


پنجشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۰

رفتار لجن

هفته دارد به آخر می رسد که ماجرای بزرگی شروع می شود. اعلام خبر کشف توطئه دو مامور جمهور اسلامی برای قتل سفیر عربستان در آمریکا، جهان را به خروش درمی آورد و خشم مقامات ام القرای جهان اسلام را چنان بر می انگیزد که موضوع سرنوشت ساز…[بیشتر]


پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۰

نظام و کش

کار»نظام مقدس جمهوری اسلامی» از کشاکش به کش می رسد در نیمه دوم مهرماه 1390.  رئیس جمهور» نظام» بدون ملائک و هاله نور» دشمن را در قلب سرزمين خودش مورد حمله قرار» می دهد و» زمين گير می…[بیشتر]


پنجشنبه ۷ مهر ۱۳۹۰

فاطمه و نرگس

شهریورماه تمام می شود. وارٍثان «جام زهر»، چنان درگیر جنگ قدرت و تقسیم ثروت های افسانه ای هستند که برخلاف هرسال چندان برای سالروز شروع جنگ گریبان نمی درندتا شکست هولناک از عراق را «پیروزی» جلوه دهند؛ و درهمین…[بیشتر]


سه شنبه ۵ مهر ۱۳۹۰

ابراهیم حاتمی کیا و کاکل نظام

پرسش خوبی است که چشمان خیس شما منتشر می کند؛ آقای حاتمی کیا: – درجامعه چه اتفاقی افتاده؟ شما نمی دانید؟ واقعا نمی دانید؟ شما از اشک های امروز سینماگران زندانی، گریه های دیروز رسول ملاقلی پور در دفتر دنگال یوسف آباد، از سیل…[بیشتر]


پنجشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۰

مامور ما درنیویورک

«50 اعدام در سه هفته؛ 30 اعدام در سه روز» عنوان پایانی شهریور ماه است که درآن شمارش صفرهای اختلاس افسانه ای به شعبده آزادی دو آمریکائی پیوند می خورد. نوجوان دیگری را باشمارش» ماه قمری» به» بلوغ…[بیشتر]


سه شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۰

مستندسازان را کتک زدند و به اوین بردند

نزدیکان مستندسازان بازداشت شده در روزهای اخیر در تماس «روز» هرگونه همکاری و ارتباط این مستندسازان با شبکه بی بی سی را رد کردند.  صادق صبا ، رئیس تلویزیون فارسی بی بی سی هم ضمن تایید این مسئله به «روز»می…[بیشتر]


سه شنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۰

شب ستارخان، شب ایران

شب نامنتظر. شب تبریز. شب حضور: اینجا میدان تحریر نیست، میدان شهید فهمیده تبریز است. گوش کنید: آذربایجان وار اولسون ایستمین خار اولسون ( آذربایجان بمونه و ماندگار باشه کسی که نمی خواهدش خار بشه) شب نامنتظر. شب فرامرز اصلانی…[بیشتر]


پنجشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۰

خنده به عزرائیل

«یکی از همکاران مجلسی، چند روز پس از انتخابات سال ۸۸ می گفت این ۳ نفر را به من تحویل دهید، در میدان قیام اعدام می​کنم. هیچ اتفاقی هم نمی​افتد.» راوی محمد رضا باهنر است. از مجلس منظورش مجلس شورای اسلامی و 3 نفرهمکسانی…[بیشتر]


پنجشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۰

حمله، حمله

هفته دوم شهریورماه راروز بروز با حمله رقم زده اند. خانواده «حاکم سابق ليبی» گریخته اند، ماهرویان محافظش دستگیر شده اند، تاحالا ۷۰ ميليارد دلار از ثروتش رو شده است و خود در زادگاهش دنبال سوراخ موش می گردد. خبر ندارد…[بیشتر]


پنجشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۰

یکی خامنه ای را بیدار کند….

طرابلس به تهران پیوند می خورد درآستانه تحویل ماه؛ بساط قدرقدرتی بشار-ستمگری دیگرـ- سخت می لرزد و فرمانده» اشغال لانه جاسوسی» از خواب غار اصحاب کهف بر می خیزد و در روز سقوط «شاه شاهان آفریقا» پرچم بقای سلطان…[بیشتر]


سه شنبه ۱ شهريور ۱۳۹۰

حاجی و گل های سرخ

[تقدیم به خاطره تابناک دکتر فریبرز بقائی] روزهای اول مرداد است که رادیوی بند یک سخنرانی را پخش می کند. سخنران مرتب داد می زند: – بکشید…. بکشید اینها را… بکشید… نمی فهمیدیم منظورش ما هستیم که در این راهروها سرگردان و…[بیشتر]


پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۰

زیر چادر خاتون

شیرین از خلوت فرهاد بیرون می شود بعد از قرن های بسیار و به تشخیص اوباش نشسته بر مسند فرهنگ؛ و امامشان شعر «پاستوریزه»ای را می ستاید که پیشتر به تائید مسئولان دفترش رسیده باشد و مقام منیع «مدير كل مطبوعات…[بیشتر]


پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۰

علی و طناب، بشار و آتش

اسرائیل بیچاره شد، استکبار بر باد رفت، آمریکا و انگلیس به التماس و گدائی افتادند، ایران فضائی شد و سربازان «آقا» چون دیگر فتحی در جهان نمانده بود، در پلدختر، با «دبه و بطری آب‌معدنی» آتش سوزی جنگل دیگری را،…[بیشتر]


یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۰

روزنامه‌نگاران بازهم متشکل می‌شوند؟

«انجمن بین‌المللی روزنامه‌نگاران ایرانی» با انتشار فراخوان برای عضویت، اعلام موجودیت کرد. انجمنی که ماهیت خود را در ادامه راه «سندیکای نویسندگان و خبرنگاران مطبوعات ایران»  و «انجمن صنفی…[بیشتر]


پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۰

غرش شیر، استبداد عمامه

ستم بر ایران بدینجامی رسد: «کبیر» را چاکرآستانی تملق گو از کوروش می رباید و به تملق، نثار عامی مردی مردم فریب می کند. ونمایندگانی که حتی حق» دودو» هم دیگر ندارند، کسی را که اسمرستم ـ-اسطوره همه فصولـ-را دارد و…[بیشتر]


پنجشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۰

تعمیراحمدی، وصله نظام

ایران رابه خاک سیاه نشانده اند وچندان که «کودتای ننگین»28 مرداد با سرزمین ما نکرد و حالا  زادگان عراق را به وصله پینه نظام خوانده اند. یکی اصلاحات سیاست خارجه را دردستور دارد، به عربستان چشمک می زند و برای انگلستان…[بیشتر]


چهارشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۰

از اینجا

مطالب آخرین ویژه نامه ی احمد شاملو با گزینش سه نوشتار، نخست نگاه هوشنگ اسدی به جنبه های اجتماعی شعر شاملو، دوم، نامه ی الهام پاوه نژاد به دخترش باب دیدار با احمد شاملو و دیگر از این دو، نگاه احمد شاملو به مقوله ی…[بیشتر]


پنجشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۰

علائم ظهور

تیرآخرمی شودوکشاکش ملایان و رمالان بر سر «امام زمان» و «ظهور» به اوج می رسد تا تیر آخر راسپاه شلیک می کند. در هفتمین همایش بین المللی «دکترین مهدویت» مژده می رسد: «لوح فشرده چند منظوره «نزدیکتر…[بیشتر]


پنجشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۰

در شهر خبرها هست

هفته سوم تیرماه 1390 برای ایرانیان خبرهای بس مهم دارد. جمعيت کشور به ۷۴.۵ ميليون نفر می رسد. یک عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران می گوید: «۳۵ درصد از مردم ایران، دچار بیماری روانی هستند.» یعنی یک سوم ازاین جمعیت…[بیشتر]


چهارشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۰

از اینجا

ادامه ی پرونده ی هفته، با نوشتاری از هوشنگ اسدی باب جدایی نادر از سیمین، مدرسه فمینیستی و حرف های منصوره شجاعی و دیگر از این دو صفحه ی گزیده ی فیس بوک به انتخاب هنر…[بیشتر]


چهارشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۰

برادران قاچاقچی

«برادران قاچاقچی» از قدیمی ترین محصولات «نظام مقدس جمهوری اسلامی» هستند. این برادران در هفته دوم تیرماه 1390 رسما توسط «هدیه الهی» سابق و»فاسد» و»آشغال» کنونی یعنی رئیس جمهور نظام…[بیشتر]


سه شنبه ۷ تير ۱۳۹۰

عده ای بد نام

«عده ای بد نام» بجان هم افتاده اند و نماینده سابق «امام زمان» را که حالا شده «آشغال» و «فاسد» دوره کرده اند. سی سال پیش تیرماه ایران تبدیل شد به عاشورایی دیگر.ترور» هفتاد و دوتن…[بیشتر]


سه شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۰

هدی و حلاج

خرداد تمام می شود و زیر آفتاب هیچ چیز تازه نیست جز خون هدی که راه می بردو با خون ندا می آمیزد و اتحاد اندیشه های دیگر را در صحنه نبرد، در زندان و خیابان و نه در فضای آلوده مجازی به واقعیت تبدیل می کند. در صحنه سیاست، در…[بیشتر]


سه شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۰

جمع مستان

جمع مستان با گفته های کوتاه اهل قلم و مطبوعات در باره ی عیسی سحر خیز، روزنامه نگار در بند و دیگر یاد یاران همراه خاطرات ناصر ملک…[بیشتر]

چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۰

جایزه جهانی حقوق بشر به هاله سحابی

جایزه جهانی کتاب حقوق بشر دیروز طی مراسمی در وین به هاله سحابی تقدیم شد. این جایزه که به کتاب» نامه هایی به شکنجه گرم» اهدا شده بود توسط هوشنگ اسدی نویسنده کتاب به خانواده سحابی وهاله سحابی که در مراسم تشییع جنازه پدرش…[بیشتر]


یکشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۰

تحصیل ممنوع

دانشجویان محروم از تحصیل بهایی در مصاحبه با روز می گویند بازداشت های اخیر در راستای فشار بیشتر بر پیروان آئین بهایی در ایران صورت گرفته و احتمالا هدف اصلی آن تعطیل کردن دانشگاه علمی آزاد بهاییان در ایران است. منابع خبری مرتبط با…[بیشتر]


یکشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۰

همکاری تهران و دمشق در سرکوب معترضان

جمعی از روشنفکران و دانشگاهیان ایرانی در متنی که برای سران جهان و مراکز بین الملی حقوق بشر ارسال شده با انتقاد از سانسور رسانه های ایران در مورد اخبار و گزارش پایداری مردم سوریه اعلام داشته اند خیزش های خاورمیانه همه ضد استبدادی…[بیشتر]


دوشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۰

کسب جایزه جهانی درکنار برنده نوبل ادبیات

جایزه بین اللملی کتاب حقوق بشر، ماه آینده در سالن بزرگ شهرداری وین توسط  شهردار این شهر و در حضور  میهمانان و خبرنگاران رسانه های مختلف جهان به هوشنگ اسدی اهداء خواهد شد. این جایزه بین المللی که دومین دوره آن برگزار می…[بیشتر]


پنجشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۰

پشت ویترین

سفر به دنیای تازه های کتاب در پشت ویترین هنر روز. بیش از بیست عنوان از کتاب های تازه منتشر شده در صفحه ی معرفی کتاب و…، نگاهی دیگر به رمان کتابفروش…[بیشتر]


چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۸۹

حرف اول

و باد بازیگوش، از دامنهای پر گلشان، عطر زندگی را می دزد… … حرف اول سروده ای ست از هوشنگ اسدی برای همه ی زنان میهن… برا ی همه زنان بندی میهن زخمی… دختران ایران   ایستاده اند در مسیر حریق و باد بازیگوش از…[بیشتر]


یکشنبه ۱۹ دى ۱۳۸۹

پهلوی های جوان

مادرم می گفت پسر دوم شاه جنم دارد. به پدر بزرگش رفته و می تواند ایران را نجات بدهد. مادرم زمانی اینگونه داوری و آینده نگری می کرد که شاه در اوج قدرت بود و من که در رشته علوم سیاسی لیسانس گرفته بودم نمی فهمیدم چرا باید یک بچه ی…[بیشتر]


پنجشنبه ۲ دى ۱۳۸۹

در دفاع از رمزگشایی معطوف به حقیقت

دو گانه بهائیت- انجمن حجتیه اساسا جایگاهی در نوشته قبلی بنده نداشت. اثبات اجحافات و خلاف گویی ها بر یک گروه لزوما دلیل نمی شود تا رفتار های غلط علیه گروه مخالف آن توجیه شود. به بعبارت دیگر بازگویی اغراض سیاسی و برخورد های غلط…[بیشتر]


چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۸۹

جمع مستان

اخبار و احوال اهالی فرهنگ در صفحه ی جمع مستان و یادی از شمس آل احمد که این هفته از میان ما رفت، در صفحه ی یاد یاران… دو مطلب این هفته ی بخش همسایه…[بیشتر]


چهارشنبه ۷ مهر ۱۳۸۹

انجمن بین المللی روزنامه نگاران ایرانی

به دنبال برگزاری جلسه ای با حضور هیات موسس انجمن بین المللی روزنامه نگاران ایرانی و سازمانهای بین المللی ذیربط در پاریس، این انجمن به زودی فعالیت رسمی خود را آغاز و اقدام به پذیرش عضو خواهد کرد. در جلسه ای که در شانزدهم سپتامبر…[بیشتر]


چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۸۹

نگا ه دیگر

بخش کتاب، نگاهی دار دبه سیر و سرنوشت » ره آورد» سردبیر به قلم شعله شمس سردبیر این فصلنامه که در سرمای غربت نودمین شعله را بر افروخته است ؛ ومثل همیشه فهرست کتا بهای…[بیشتر]


شنبه ۹ مرداد ۱۳۸۹

جنازه‌ها را با ماشین حمل گوشت جابه‌جا ‌کردند

در سه راه افسريه در جنوب شرق تهران جاده ای است به نام بلوار امام رضا که سرآغاز جاده تهران مشهد است. پانزده شانزده کيلومتر که در اين جاده حرکت کنيد در سمت چپ‌ چند گورستان می بينيد که به اقليت‌های مذهبی تعلق دارد. یکی از این…[بیشتر]


پنجشنبه ۱۷ تير ۱۳۸۹

نامه هائی به شکنجه گرم؛ کتاب هفته لندن

روزنامه مترو، چاپ لندن کتاب نامه هائی به شکنجه گرم نوشته هوشنگ اسدی را به عنوان کتاب برگزیده هفته انتخاب کرد و به آن چهار ستاره اختصاص داد. کلیر آلفری، منتقد ادبی مترو، این کتاب را که  خاطرات هوشنگ اسدی از زندان های جمهوری…[بیشتر]


چهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۸۹

مانلی

ما از فاصله ی میله و سیمان، گل سرخ را می چینیم… دو شعر تازه به یاد هنرمند در بند و همراه اشک های بانوی زیبای قصه های سینمایی و دیگر ترجمه ی داستانی کوتاه از گابریل گارسیا مارکز…   صبوری… هوشنگ اسدی برای جعفر…[بیشتر]


شنبه ۱ خرداد ۱۳۸۹

برای نجات محکومان به اعدام در ایران بشتابید

بیش از هزار نفر از فعالان مدنی ایران با انتشار نامه ای ضمن ابراز انزجار از اعدام های اخیر، نگرانی  شدید خود را درمورد وضعیت بازداشت شدگان بعد از انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده و نوشته اند که این بازداشت شدگان  تحت…[بیشتر]


پنجشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۸۹

جان جعفر پناهی در خطر است

به دنبال اعتصاب غذای جعفر پناهی، فیلمساز برجسته ایرانی در زندان و در اعتراض به شرایطی که بر وی تحمیل شده، نگرانی در مورد وی افزایش یافته است.به ویژه آنکه پناهی به اعتصاب خشک مبادرت کرده و به «سینما» سوگند خورده تا…[بیشتر]


پنجشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۸۹

حکم های سنگین برای ایجاد وحشت

بهاره هدایت و میلاد اسدی از سوی شعبه 28 دادگاه انقلاب به 16 سال حبس تعزیری محکوم شده اند و خانواده های این دو فعال دانشجویی در مصاحبه با «روز» این احکام را دستوری و خارج از چارچوب قضایی و حقوقی ارزیابی می کنند.آنها…[بیشتر]


چهارشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۸۹

نیم نگاه

نگاهی به کتاب تازه هوشنگ اسدی دراین صفحه و معرفی عناوین تازه کتاب در پشت ویترین کتاب فروشی های ایران…[بیشتر]


چهارشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۸۹

زندانیان در معرض بیماری های مسری

در حالیکه روند آزادی زندانیان سیاسی و مطبوعاتی متوقف شده و فعالانی هم که با وثیقه های کلان آزاد شده اند به زندان بازگردانده می شوند، گزارش ها از وضعیت نامطلوب زندانیان سیاسی در بند ۳۵۰ زندان اوین حکایت دارد. نامناسب بودن وضعیت…[بیشتر]


چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۸۹

دادگاه های دو دقیقه ای؛احکام چند ساله

دادگاه تجدید نظر، عبدالله رمضان زاده و شهاب طباطبایی را به 5 سال حبس محکوم کرد. عبدالله رمضان زاده، سخنگوی دولت اصلاحات و عضو جبهه مشارکت از سوی دادگاه بدوی به 6 سال حبس تعزیری محکوم شده بود و دادگاه تجدید نظر این حکم را به 5 سال…[بیشتر]


چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۸۸

نه به تصویب لايحه ضد خانواده

بیش از 1200 نفر از فعالان حقوق زن و مدافعان حقوق برابر با انتشار بیانیه ای به قانونی شدن لایحه حمایت از خانواده که در جهت حمایت از قانونی شدن چند همسری مردان است اعتراض و اعلام کردند که این لایحه، در جهت تخریب خانواده است و آنها…[بیشتر]


یکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۸۸

در 22 بهمن، از مظلومیت ملت ایران بنویسید

در حالی که معترضین ایرانی خود را برای حضور گسترده در راهپیمایی 22 بهمن امسال آماده می کنند، بیش از 50 روزنامه نگار ایرانی با انتشار نامه ای خطاب به  خبرنگاران خارجی دعوت شده به مراسم 22 بهمن، از آنها خواستند ضمن انعکاس…[بیشتر]


چهارشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۸۸

6 بازداشت؛ دو آزادی، نامه ای با600 امضا

درحالیکه نگرانی ها از وضعیت زندانیان سیاسی و مطبوعاتی، با آغاز دور جدید از فشارها و نقل و انتقالات جدید این زندانیان فزونی یافته، معاون اول قوه قضائیه روز گذشته خبر از اعدام قریب الوقوع 9 نفر دیگر از بازداشت شدگان حوادث اخیر داد….[بیشتر]


سه شنبه ۶ بهمن ۱۳۸۸

منع تدریس به دلیل بحث سیاسی

بعد از اتفاقات روز عاشورا نحوه برخورد با دانشجویان زندانی نیز با خشونت بیشتری همراه است. بازگرداندن دانشجویان زندانی به انفرادی، بی خبر نگاهداشتن خانواده هاو افزایش فشار و تهدید آنها از جمله این برخوردهاست که نگرانی های زیادی را…[بیشتر]


دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۸۸

زیدآبادی تا پایان عمر حق «تحلیل کتبی یا شفاهی» را ندارد

در حالی که طی روزهای گذشته فشار بر معترضان به انتخابات شدت گرفته و حتی خبرهایی مبنی بر احتمال بازداشت میرحسین موسوی منتشر شده است، برگزاری دادگاههای غیر علنی برای فعالان سیاسی و مطبوعاتی همچنان ادامه دارد. دادگاههایی که معمولا به…[بیشتر]


سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۸۸

بر آزادی مطبوعات در ایران نظارت کنید

تنی چند از روزنامه نگاران ایرانی با انتشار نامه سرگشاده  ای خطاب به دبیر کل سازمان ملل، خواستار «تحت نظارت قرار گرفتن و محترم شمرده شدن آزادی مطبوعات در ايران و آزادی بدون قيد و شرط تمامی زندانيان فکری، خصوصاً روزنامه…[بیشتر]


دوشنبه ۹ آذر ۱۳۸۸

مترجم شاهکارها

شامگاه 17 آبان ماه امسال، مهدی سحابی، مترجم و نقاش ایرانی در سن ۶۶ سالگی بر اثر ایست قلبی در فرانسه درگذشت. سحابی از پرکارترین مترجمان آثار ادبی در ایران بود که کار ترجمه را بعد از 10 سال روزنامه نگاری از سال 60 شروع کرد. …[بیشتر]


چهارشنبه ۱۵ مهر ۱۳۸۸

نگاه

رضا اغنمی نگاهی انداخته به گربه –رمان هوشنگ اسدی- پشت ویترین هم به معرفی کتاب های روز پرداخته است.[بیشتر]


یکشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۸۸

تجمع اعتراض به شکنجه و تجاوز

<xml></xml>جمعی از چهره های سیاسی و فرهنگی ایرانی با صدور بیانیه مشترکی خواستار حضور ایرانیان در تجمع روز 26 سپتامبر در نیویورک برای «دادخواهی شهداء، زندانیان، شکنجه و سرکوب شدگان جنبش دموکراسی خواهی مردم…[بیشتر]


شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۸۸

خواست سرگشاده روزنامه نگاران از دادستان تهران:

روزنامه نگاران و فعالان مطبوعاتی در ایران با انتشار نامه سرگشاده ای خطاب به دادستان جدید تهران خواستار آزادی بی قید و شرط روزنامه نگاران دربند، فک پلمپ انجمن صنفی روزنامه نگاران و رفع توقیف از تمام رسانه‌هایی شدند كه در سالهای…[بیشتر]


چهارشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۸۸

نیم نگاه

معرفی کتاب تازه نوشابه امیری، و دیداری دوباره با ویترین کتاب فروشی های ایران، از… مصاحبه نوشابه امیری با بهرام بیضایی [بیشتر]


پنجشنبه ۵ شهريور ۱۳۸۸

روز هزار روزه شد

<xml></xml>همزمان با هزارمین شماره روز، گروهی از صاحب نظران در مقالات و مصاحبه های خود درباره این موضوع نوشته و به اظهار نظر درباره این نشریه اینترنتی هوادار جامعه مدنی پرداختند. همراه با شماره امروز مقالاتی از…[بیشتر]


چهارشنبه ۴ شهريور ۱۳۸۸

مارا به سخت جانی خود گمان بود اما…

از روزی که با همسرم و تنها با یک کیف دستی وارد فرودگاه اورلی پاریس شدیم، انگار سال ها گذشته است. مامورین اطلاعات موازی، صبح به خانه ریختند و ما شب از کشور خارج شدیم. از ویزای «شنگن» 4 روز مانده بود و از امید، هیچ….[بیشتر]


یکشنبه ۱ شهريور ۱۳۸۸

مقابل کودتاگران متحد شوید

293 روزنامه نگار و فعالان سیاسی و مدنی ایران با ارسال نامه ای به مراجع تقلید و رهبران جریان اصلاح طلبی ایران  از آنان خواستند با «اتحاد واقدامی عملی» در برابر «کودتاگران» ایستاده و مانع از…[بیشتر]


چهارشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۸۸

بوف کور

ترجمه ی گزارشی از روزنامه ی «کوریرا دلا سرا» باب اعترافات و کتاب تازه ی هوشنگ اسدی مطلب بوف کور است و مانلی هم چنان همیشه از اشعار روز…[بیشتر]


سه شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۸۸

روایتی دیگر از شکنجه و اعتراف

ویویانا متزا- ترجمه محمد صفریان «مرا دستگیر کردند برای اینکه یک ایرانی هستم؛ یک روزنامه نگار و عضو یکی از احزاب چپ ایران بودم.»  هوشنگ اسدی در سال 1981 به زندان افتاد و  زیر شکنجه اعتراف کرد که جاسوس است….[بیشتر]


یکشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۸۸

روزنامه نگاران: امسال روز خبرنگار نداریم

روز خبرنگار امسال، زیر سایه پلمپ دفتر انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران که خانه مستقل روزنامه نگاران در ایران است سپری شد. روز گذشته تعداد زیادی از روزنامه نگاران با انتشار نامه ای اعلام کردند که به علت دستگیری گسترده روزنامه…[بیشتر]


سه شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۸۸

ابطحی و عطریانفر در مهمانی حاجی آقا

«به یاد رحمان هاتفی و محسن روح الامینی که هر یک به شکلی و در دوره ای زیر شکنحه جان باختند». دهه شصت آغاز نمایش اعتراف گیری و پروژه تواب سازی بود؛ اعضای گروههای چپ مذهبی و غیر مذهبی از مجاهدین خلق گرفته تا حزب توده، جزء…[بیشتر]


چهارشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۸۸

هنرمندان ایران: هیچکس خس نبود، خاشاک نبود…

هنرمندان هم آمدند. سینماگران و محمد رضا شجریان خواننده بزرگ آواز ایران . همه دردرست فریاد می زنند : ملت ا گر خس وخاشاکند ، ماهم از آنانیم….. مسعودکیمیائی ،بهرام بیضایی، عباس کیارستمی، ناصر تقوائی ، عزت اله انتظامی ، علی…[بیشتر]


سه شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۸۸

دولت شتابزده عمل نکند

سیصدوهفتادوپنج تن از فعالان فرهنگی، اجتماعی و سیاسی شیعه وسنی با انتشار بیانیه ای ضمن محکوم کردن بمب گذاري  مسجد امیرالومنین در زاهدان از دولت خواسته اند تا از اقدامات شتابزده جلوگیری کند و رعایت موازین قانونی را مدنظر…[بیشتر]

سه شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۸۸

حرف اول

فصل انتخابات است در ایران. بخش مهم هنر روز این شماره به هنرمندان و انتخابات می پردازد. صف بندی هنرمندان،حرف های آنها و….طرح زیبای…[بیشتر]


سه شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۸۸

گزارش

سینما را به انتخابات اختصاص داده ایم: هنرمندان و انتخاب دهم، فیلم های انتخاباتی و نقد آنها، مصاحبه های اختصاصی روز… باطرح مانا نیستانی….[بیشتر]


سه شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۸۸

از هر دری

سومین جشنواره عاشقانه ها روزهای ١٢ و ١٣ تیرماه ١٣٨٨ ( 12 و13 ژ وئن) د رهامبورک برگزار می شود.[بیشتر]


چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۸۷

اگر هالیوود ارشاد شود

رئیس جمهور: » چرا ما نمی توانیم مانند سینمای هالیوود که می توانند مفهوم مورد نظر خود ‏را در یک قالب تاثیر گذار جای دهند، عمل نمائیم؟» ‏ فرضیه: در اثر موفقیت های روزافزون سیاست های رئیس جمهور محبوب کشور، ایران در ‏سراسر جهان…[بیشتر]

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.